Dušan Antalík Interview

Dušan Antalík je dá sa povedať najlepší slovenský Freestyle BMX jazdec a jazdí po závodoch po celom svete. Jazdí hlavne dirt a získal už množstvo víťazstiev. Okrem BMX jazdí aj na snowscoote a patrí v tomto športe medzi svetovú špičku. Toľko cestuje, že na Slovensku už o ňom ani poriadne nevieme, a aj preto Vám s ním prinášame rozhovor !

 

Dušan pochádza z Martina, narodil sa v roku 1990 a BMX jazdí od roku 2001 . Najnovšie sa mal ukázať na Freestyle Motocross exhibícii v Bratislave kde mal predviesť niekoľko skokov na motocrossovom skoku, ale zranil sa pri tréningu a momentálne sa teda zotavuje. Každý kto ho pozná vie, že je to veľmi priateľský človek so srdcom pre BMX.

 

Ahoj Dušan, kde si strávil vianočné sviatky a ako sa zotavuješ zo zranenia ?

Čau! Sviatky som strávil v Martine s rodinou a priateľkou. V Bratislave som si začiatkom novembra zlomil vonkajší členok. Nebolo to moc zlé. Chvíľu som si ponosil sádru, potom ortézu. Teraz cvičím a už zachvíľu budem môcť jazdiť.

 

Ako sa ti darilo tento rok, kde všade si bol a ako často si doma ?

Zima bola celkom nabitá. Jazdil som na snowscoote, do toho aj na biku. V Čechách po halách a dvakrát aj v poľskej Wroclawi. Vo Februáry som bol na viac ako dva týždne v Chamrousse s Nicom Pillinom. Jazdili sme v miestnom snowparku a fotili nejaké fotky do časáku. Potom v marci som bol dva týždne v Japonsku na tripe s JYKK, odkiaľ sme sa vrátili znovu do Francúzka na majstrovstvá sveta do strediska ISOLA 2000. Tie týždne na horách mi dali celkom zabrať, keď som sa vrátil, bol som aj rád, že som už doma. No času na oddych veľa nebolo. Domov som prišiel na 4 dni, ešte sa nestihli vstrebať zážitky z Japonska a už som menil v kufroch zimné bundy za kraťasy. Vyrazili sme s Martinom Čapkom a Kubom Bendom do USA. Mali sme naplánovaný mesiac v Kalifornii, aby sme sa rozjazdili pred letom v dobrých podmienkach. Bolo to super, zostal by som tam aj celý rok. Hlavne vo Woodward West. V máji som bol na FISE v montpellier, v júny bol Bastr Bastards v Brne, potom MČR v Stráži pod Ralskem, Austrian King of Dirt v Linzi, Kill The Line a Lords of Dirt vo Francúzku.

 

 

Akých máš momentálne sponzorov a z čoho žiješ ?

Generali Slovensko, tbb-bike.cz a veľmi mi pomáha aj RedBull a v snowscoote JYKK Snowscoost. Žijem prevažne z biku a snowscootu, ale chodím poslednou dobou z času na čas aj pracovať. Tento rok som si niečo zarobil aj s dirty-parks.cz a keď mám čas, tak chodím na brigádu ku kamošovi pomáhať s prerábkami bytov. Snažím sa teraz cez zimu ušetriť nejaké peniaze, nech mi v lete zvýši na viac contestov v zahraničí. Tento rok som ich obišiel celkom málo, narozdiel od minulých rokov.

 

Okrem BMX teda jazdíš aj SNOWSCOOT, ako si sa k tomu dostal ?

Prvý krát som videl snowscoot v TV, niekedy okolo roku 2003. Neskôr si ho kúpil miestny MTB rider Filip Čillík. Skúsil som si to a veľmi ma to bavilo. Až asi dva roky potom som si kúpil vlastný a začal som jazdiť. Nejaké 4 roky na to mi večer zazvonil telefón a predstavil sa Nico Pillin. S čoho som bol totálne zaskočený, pretože som Nica poznal len z fotiek a videí. Bol to dá sa povedať môj vzor v jazdení na snowscoote. Začal vtedy pracovať pre JYKK a skladal freestylový team JYKK. Videl nejaké moje fotky a videá, páčilo sa mu ako jazdím a tak mi ponúkol podporu. Vravel som si, že je to pecka, že dostanem nový snowscoot. Ale to som nevedel, že sa to tak rozbehne. Naraz som dostal šancu veľa cestovať, chcel som to využiť a tak som veľa času strávil z Nicom vo Francúzku, naučil som sa od neho veľa vecí ohľadne snowscootovania. Tú zimu ma JYKK vzal dva krát Japonska a raz do Kanady, čo bolo pre mňa neuveriteľné.

 

Na Slovensku je to dosť neznámy šport, tak nám trochu popíš jeho čaro a výhody.

Proste zábava. Najväčšie čaro pre bikera je, že máte niečo podobné, čo môžete robiť, keď
v zime nemáte kde jazdiť na biku.

Kde všade si už vyhral na snowscoote a aké najlepšie triky sa ti na ňom podarili ?

Dva krát som vyhral big air na Winter FISE v Peyragudes. Tento rok v marci som bol druhý na Majstrovstvách sveta vo freestyle vo Francúzku. Najväčšiu radosť som mal, keď som odišiel wallride to doublebarspin, boardslide barspin out to fakie na bedni, 36O no hander, 360 whip alebo backflip na cca 17 metrovom skoku. Tie zábery budú v novom Jykk videu, ktoré vyjde neviem kedy hehe. Myslím, že túto zimu ešte budeme natáčať a vyjde až potom.

 

Je ťažké sa na ňom naučiť triky a aká je ovládateľnosť snowsooctu oproti snowboardu alebo lyžiam ?

Triky a skákanie sú veľmi podobné ako na biku. Pre bikera, ktorý už vie skákať na biku, je to celkom ľahké. Jazdenie treba trochu pilovať, ale myslím si, že na snowscoote sa dá naučiť rýchlejšie, ako na lyžiach alebo snowboarde. Naučiť sa zísť kopec je fakt ľahké. Niektorý ľudia, už za jeden deň dokážu zísť aj strmší kopec bez problémov. Ale tam to samozrejme nekončí. Naučiť sa poriadne zatáčať na hranách, rýchlo reagovať vo veľkej rýchlosti a jazdiť bezpečne chce čas. Pre tých čo o snowscoote pochybujú, by som chcel povedať, že snowscoot proste funguje (samozrejme, pokiaľ nemáte nejaký úplný shit). Keď sa človek na ňom naučí poriadne jazdiť nemá o nič menšiu kontrolu a manévrovateľnosť, ako na lyžiach alebo snowboarde. Keď vám to nejde, nieje to snowscootom. Potrebujete sa to proste naučiť. Excelentý lyžiar alebo snowboardista z vás tiež nieje hneď za jednu zimu. Ešte dodám to najdôležitejšie, že je to fakt sranda!

 

Kde jazdíš najradšej na BMX a kde na SNOWSCOOTE ?

Na BMX najradšej na trailsoch. Na dobre postavených a prudkých trailsoch ma to baví najviac. Jičín v ČR je hustý. Inak po tom tripe v USA mi veľmi učarovali aj bazény. Tento rok, by som chcel poskúšať nejaké v okolí. Na snowscoote tiež nezáleží až tak kde, ale hlavne v akých podmienkach.Milujem keď je čerstvý sneh, teplota mierne nad nulou, slniečko a žiadne fronty na lanovku. A keď je k tomu ešte dobre našejpovaný park, tak je to fakt pecka! Ľad je naprd.

Čo hovoríš na BMX jazdenie vo svete ?

Veľa sa toho zmenilo. Je to neuveriteľné, kam to dospelo. Ale priznám sa, že dívať sa na parkové a dirtové závody ma menej baví, ako kedysi. Veľmi by som si prial, keby sa vrátilo na veľké contesty a do PRO scény viac citu, improvizácie a originality. Dravé trikmašiny to pomaly vytláčajú a stáva sa z toho čoraz väčší chladnokrvný boj o prachy a slávu. Možno trochu preháňam, ale proste mám z toho taký dojem. O tom by freestyle podľa mňa nemal byť. Hlavne jazdite pre zábavu !

Čo odporúčaš jazdcom a organizáciám na Slovensku pre skvalitnenie BMX scény ?

Hlavne aby sa zabávali. A pre skvalitnenie sledovať skúsenejších, neustále sa učiť a nezabúdať, že detaily tvoria celok.

 

Robíš pre BMX aj niečo iné okrem jazdenia ? Myslím tím posilňovanie, stravu alebo podobne.

Posledné dva roky som začal viac experimentovať so stravou a trochu doma cvičím, hlavne keď dlhšie nejazdím, tak aby som sa trochu udržal v kondícií. Snažím sa si dať pozor a niekoľko dní predtým než niekam idem sa pripraviť. Potom je to na tom biku väčšia zábava, keď sa cítim dobre. Bol to celkom pokus omyl, ale časom už som prišiel na niekoľko vecí, ktoré mi pomáhajú byť na tom biku viac pripravený. Inak žiadny tréningový plán ani režim nemám. A aj tak, najväčším priateľom a zároveň nepriateľom je vaša hlava. Vyjazdenosť a správne psychické naladenie je najdôležitejšie.

 

Kde sú lepšie party, u nás alebo v zahraničí ?

Najlepšie sú zvyčajne tam, kde to najmenej čakáš hehe.

 

Ako dlho spávaš a o koľkej vstávaš do „roboty“ (samozrejme tým myslím jazdenie)?

Stále inak. Priznám sa, že mám poriadne rozhasený režim. Musím s tým niečo urobiť hehe. Inak keď nemusím ráno vstať, tak viem spať aj do obeda.

 

Ďakujem ti za rozhovor, nech sa ti darí, dúfam že sa v nasledujúci rok ukážeš na nejakej bike akcii na Slovensku a nechávam ti priestor na posledný odkaz, prípadne poďakovanie. Čau!

Ďakujem aj ja! Toto leto chcem prísť aspoň na pár jamíkov na Slovensko. A keď sme u toho poďakovania, ďakujem hlavne svojej rodine a priateľke, všetkým sponzorom a priateľom za podporu a za to, že to so mnou doteraz vydržali. Mám vás rád!

 

Dušan v Japonsku:

 

Dusan Antalik – Ride Of Last Summer 2011:

 

Galéria:

 

 

Ride !